Zumba Yapmanın Vücuda Faydaları ve Temel Egzersizler

Zumba, son zamanların popülaritesi sürekli artan ve en gözde aktivitelerden biri. Peki zumba nedir? En kısa tanımıyla zumba, spor ve dansı birleştirerek eğlenceli egzersiz yapma sanatı olarak tanımlanabilir.

Zumba’nın Doğuşu

Bu dans, ilk olarak Beto Perez adındaki dansçı tarafından bulunmuş yüksek ritmli bir aktivitedir. Çıkış yeri Kolombiya olan dans, daha sonra Amerika’da hızla gelişmiş ve tüm dünyaya yayılmıştır.

Nasıl Yapılır?

İlk başta daha yavaş ve sakin hareketlerle başlanan zumba, müziğin ritmiyle beraber şekillenen figürler ile hareketlenir. Yüksek ritmli müziklerle yapılan çok hareketli dans ve basit egzersiz hareketleri sonucunda yüksek efor sarf edilir ve çok önemli ölçüde kalori yakarsınız. Bir grup egzersizi olarak yapılabileceği gibi yalnız da yapılabilir.

Hangi Ekipmanlar Gerekir?

Bu dans için herhangi bir özel ekipmana ihtiyaç duymazsınız. Rahat spor kıyafetleri ve spor için uygun rahat ayakkabılar ile bu dansı yapabileceğinizden ekstra bir masraf oluşmaz. Ancak başlangıç ve öğrenme aşamasında bir kursa gitmenizde fayda olabilir. Fakat zumba kursları uygun fiyatlarla ve çok rahat bulunabilen kurslardır.

Vücuda Faydaları

Dans ederek ve eğlenerek, klasik katı egzersiz hareketlerine takılı kalmadan form tutmaya yarayan dansın birçok faydası bulunmaktadır.

 • Tutacağınız form ile istikrarlı ve düzenli bir şekilde kilo verme imkanına kavuşacaksınız. Bir çok insan için bu dansı cazip kılan en önemli etken olarak bu husus rahatlıkla sayılabilir.
 • Bağışıklık sisteminizi daha güçlü bir hale getireceğinden hastalıklara daha az yakalanma şansına kavuşacaksınız. Daha sağlıklı bir hayat için zumba altın formül niteliğindedir.
 • Zumba ile zaman geçtikçe duruş bozukluklarının azaldığını görebileceksiniz. Birçok germe ve esneme hareketi ile jimnastik figürlerini de barındıran bu dans daha iyi bir duruş elde etmenizi sağlayacaktır.
 • Daha esnek bir vücuda sahip olabileceksiniz. Hareketsizliği esas alan günümüz dünyasında bu dansla kendi vücudunuzun farkını çok rahat bir şekilde görebileceksiniz.
 • Dinamizm noktasında ki farkı çok kısa süre içinde hissedebileceksiniz. Enerji dolu ve dinamik bir birey olarak yaşam içinde birçok başarının da kilidini açarken, kendinizi daha zinde ve keyifli hissedebileceksiniz.
 • Metabolizmanızı hızlandıran hareketleri ve devamlılığı ile kas yapınızı güçlendirirken, bir yandan da omurga ve iskelet yapınızın daha esnek ve düzgün olmasına katkı sunabileceksiniz.
 • Günümüzde birçok problemin ana kaynağı olan stresten uzaklaşma adına size büyük imkanlar sunacak bu dansla, iş ve günlük hayatın stresinden uzaklaşırken, sıkıntılarınızı unutacaksınız.
 • Bir grup içerisinde yapılabilmesi nedeniyle, yeni arkadaşlar ve yeni bir çevre edinerek sosyal yaşantınızı hızlandırma ve renklendirme imkanına da bu dans ile ulaşabileceksiniz.
 • Dengenin ön planda olduğu zumba ile koordinasyon becerileriniz artacağı gibi ileri ki yaşlarda yaşamanız muhtemel koordinasyon sorunlarına şimdiden önlem alabileceksiniz.

Bu denli çok faydası olan, vücudunuza ve size bir çok yenilik katacak, beden kadar sosyal yaşantınıza da olumlu katkıları olacak zumba ile tanışmakta geç kalmamalısınız.

Çocuklarda Faydası

Zumba’nın bir önemli faydası da gelişim çağında olan çocuklara sağlayacağı katkılardır. Öz güveni arttırıcı, bedensel ve zihinsel gelişime katkısı çok alan bu dans ile çocuklar kendi yaşıtları arasında fark edilir bir gelişim düzeyine kavuşabileceklerdir.

Temel Hareketleri

Latin dansları esintili bir aktivite olan zumba, dinamik egzersiz hareketlerini içerir.

 • Temel salsa figürleri, zumbanın da temel egzersiz hareketleri içinde yer alır.
 • Merenge olarak bilinen altı adım hareketi de, zumba da ki temel egzersizlerden birini oluşturur.
 • Ayak hareketlerinin değişimini esas alan Cumbia Sleepy Leg hareketi de temel egzersiz figürlerinden bir tanesidir.

Çok kısa şekilde temel egzersiz hareketlerine baktığımız bu dansı, tam anlamıyla öğrenebilmek için bir kursa katılmanız yada bir eğitmenden ders almanız çok faydalı olacaktır.

Hangi Müzikler Kullanılır

Ritmik ve hareketli müzik ile yapılabilen zumba için, herhangi bir müzik çeşidi ile kısıtlama yoktur. Yüksek ritmde birçok farklı müzik türü ile bu dansı yapmak mümkündür.

Zumba Hangi Dans Figürlerini İçerir?

Zumba koreografilerinde hip hop, salsa, merenge, ça ça, samba, kumbiya, mambo gibi danslara ait figürler ile Bollywood ve oryantal figürlerine de sıklıkla rastlanabilir. Zumba dansını yaparken birçok kültüre ve topluma ait figürleri görmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir