Varikosel Nedir? Belirti ve Tedavileri Nelerdir?

Varikosel nedir? sorusu cevap verirken bir kavram karşımıza çıkacaktır o da; varis’dir. Varis; kısaca toplar damar genişlemesidir. Varikosel; testilerden toplanan kirli kanın taşındığı toplar damarların yapısında meydana gelen bozulmadan dolayı toplar damarların genişlemesi durumudur. Varikosel genellikle sol testiste oluşur bunun nedeni; sol testiste bulunan toplar damarların daha uzun olması,  sol testisten ayrılan damarların içinde bulunan kapakçık sayısının az olması.

Varikoselin Belirtileri Nelerdir?

Varikoselde belirtiler genelde sol testiste olmakla birlikte sağ testis ya da her iki testiste de görüldüğü olmuştur.

Testislerde sarkma, testis torbaları altından belli olacak şekilde damarların fark edilmesi, testislerde ağrılar ki bazen bu ağrılar kasık bölgesine de yayılır, ayakta fazla durulduğunda testis ağrıları artar, sıcak banyo ve hamam sonrası damarlar daha belirginleşir, hasta yattığı zaman testisteki kan akışı düzelir ve damarlı yapı kaybolur bu da rahatlamaya neden olur.

Varikosele Kimlerde Daha Fazla Rastlanır ve Nedeni Nedir?

Varikosel özellikle genç erkeklerde görülür. Erkeklerin 10-15’inde varikosele rastlanır. Ayakta fazla duranlarda, sürekli sıcak banyo yapanlarda varikosel riski fazladır. Ayrıca, dar kıyafetler nedeniyle testisleri sürekli baskı altında kalanlarda görülür. Varikoselin doğuştan olduğu durumlarda vardır.

Varikosel Tanısı Nasıl Yapılır?

Varikoselin ağrılı ve ağrısız türleri mevcuttur. Ağrılı türlerde hasta genellikle doktora baş vurur ve bu muayenede varikosel olduğu görülür. Fakat ağrısız durumlarda genellikle başka rahatsızlıklar nedeniyle yapılan muayeneler esnasında tesadüfen görülür. Varikoselin teşhisini kendiniz elle de yapabilirsiniz; testislerinize baktığınızda damarlı bir yapı varsa bu yapıya dokunduğunuzda şişkin damarlar elinize gelir. Varikosel nedeniyle şişmiş damarlar yatağa yattığınızda kayboluyorsa varikoselden şüphelenmelisiniz.

Varikosel Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Yapılan araştırmalar sonunda kısırlık nedeniyle tedaviye başvuranların %40 ’ında varikosel tespit edilmiştir yani varikosel erkeklerde kısırlığın en büyük nedenidir  ve varikosel nedeniyle bebek sahibi olamayanların %70-80’i tedavi sonrasında bebek sahibi olmuşlardır. Varikosel bazı durumlarda testislerde küçülmeye neden olmaktadır.

Varikosel nedeniyle testis etrafında genişleyen toplar damarlar testis ısısını artırdığı için testislerde sperm üretimini bozmakta veya üretilen spermlerin kalitesini düşürmektedir. Buda kısırlığa neden olur.

Böbreklerden gelen bazı kimyasal sıvılar varikoselli bölgedeki toplar damarlardan testislere geçerek testislerin işlevini bozmakta haliyle bu durum bebek sahibi olmak isteyenleri zora sokmaktadır.

Varikoselin ağrı verdiği, testislerde küçültme yaptığı ve kısırlık nedeni olduğu tespit edilirse tedavisi gereklidir diğer durumlarda ameliyata çokta gerek yoktur

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için ilk olarak hastalığın teşhisinin doğru konulmuş olması gerekmektedir. Kimi hastaların hastalık teşhisleri özensiz yapıldığı için yanlış ameliyatlar yapılmakta ve hastalar mağdur edilmektedir bu nedenle varikosel ameliyatı önerilen hastaların durumlarını iyice öğrenmelerinde fayda vardır. Varikosel çoğu zaman elle kolaylıkla tespit edilebilirken hastalar ultrasona yönlendirilmektedirler fakat sadece ultrasonla görülen varikosellerin zaten tedavi şansı yoktur.

Varikosel tedavisinde en bilinen ve başarı şansı en yüksek olan yöntem mikrocerrahi ile varikosel ameliyatıdır. Bu ameliyat oldukça kısa sürmekte ve hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

NOT: Varikosel ameliyatından 3-4 ay sonra sperm sayısı ve kalitesi artacaktır. Bunun takibini yapmak hastaya kalmış bir durumdur.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir