Şeker Tüketimi ve Şekerin Zararları

Şeker tüketimi ve şekerin zararları hakkında çok şey yazıldı. Bu yazımızda şekeri hayatından çıkaramayanlara sesleniyoruz, en azından azaltmayı deneyin, şekeri sağlıklı alternatifler ile değiştirin. Son 30 yılda şeker tüketimi yüzde 30 oranında arttı. Ortalama bir birey her gün 300’den fazla kalori eklenmiş şeker alıyor ve bu mutlaka basit şekerden zengin gıda ve içeceklerden yana oluyor. Ketçap, salata soslarında yer alan yüksek fruktozlu mısır şurupları ile eklenmiş şeker alımını artırıyoruz.

Şekeri tüketiminin sakıncalı olduğunu biliyoruz. Gelelim, şekeri bırakırken acı çekeceğimiz ama sonunda tatlı gerçekliklere ulaşacağımız  durumlara:

Şekeri bıraktığınızda kolesterolünüz düşecek

British Cardiovascular Society’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kalp sorunlarından kaynaklanan riskin yarı yarıya azalacağı, birkaç hafta içinde LDL kolesterolü yüzde 10, trigliserit seviyelerinde yüzde 20 ila 30’luk azalma olacağı belirtilmiştir. Şeker tüketimi azaldığında kolesterol seviyesi belirgin oranlarda düşer.

Vücudunuzdaki inflamasyon riski azalacak

İnflamasyon durumu akne, kalp hastalığı, depresyon gibi pek çok rahatsızlıkla doğrudan bağlantılıdır. Şeker tüketimini azaltmak vücuttaki iltihabı ve bununla birlikte gelen riskleri azaltır. Şekerin zararları arasında çok dile getirilmeyen bir durum olsa da kalp hastalıklarında artış şeker kullanımının başlıca yan etkilerindendir.

Şeker tüketimi azaldıkça hafızanız güçlenecek

UCLA araştırmasına göre, şeker tüketimi öğrenmeyi ve hafızayı yavaşlatıyor, beyindeki sinyallere zarar veriyor. Şeker alımını azaltmak , sinir iletimini sağlayan nörotransmitterlerimizin zarar görmeden hafızada etkili olmasına yardımcı olacaktır.

Şekeri bıraktığınızda daha güzel yaşlanacaksınız

Başlıca şeker türlerinden olan Fruktoz (meyve şekeri) bir basit şekerdir, oksijen radikallerinin oluşumuna yardımcı olur bu da yaşlanmayla ilişkili hücresel hasarı hızlandırır. Ne kadar az früktoz, o kadar güzel bir cilt.

Şeker kullanımını azaltarak daha enerjik hissedeceksiniz

Muhtemelen şekerin size bir enerji verdiğini duydunuz ve evet böyle bir gerçek var. Şeker tüketimi, kandaki glikozu yükseltir ve kafeininkine benzeyen bir etkiye sahip olur. Unutulmamalıdır ki, fazla şeker tüketimi yorgunluğu artıracaktır. Şekeri azaltmak, glikoz seviyelerini dengelemenize, enerji seviyenizi yükseltmenize ve şekere karşı daha az bağımlı hissetmenize yardımcı olur.

Bağımlılığa bağlı gelişen halsizliği, baş ağrılarınızı kaybedeceksiniz

Şeker kelimenin tam anlamıyla bağımlılık yapıcıdır. Beyniniz şeker tüketimi ile dopamini tetiklemesine rağmen duyarsızlaşırsınız, daha fazla yemek istersiniz.Yapılan çalışmalarda uyuşturucuyu bırakan kişilerde oluşan baş ağrısı şikayetlerinin ve krizlerinin aynısının şekeri bıraktığında da gerçekleşebileceğini belirtmek gerekir.Bu benzerliği ele alırsak şeker tüketimini sınırlandırmak kaçınılmaz olacaktır.

Şeker tüketimini azaltırken vücut bazı tepkiler de gösterebilir. Bu tepkileri en aza indirmek için şekeri azaltma döneminde beslenmenize dikkat edin.

Kilo kaybedeceksiniz

Unutmayın günlük almış olduğunuz 300 ekstra şekerden gelen kaloriyi azaltırsanız , iki ayda beş kilo verebilirsiniz.