Sağlıklı Beslenme mi? Diyet Ürünler mi?

Herkesin birbirinden farklı bir “sağlık” tanımı vardır. Kimilerine göre sağlıklı olmak için herhangi bir hastalığınızın olmaması yeterli olurken, kimilerine göre fit bir görünüm ve düzenli spor olmadan sağlıktan söz edilemez. Peki hangisi doğru?

Çevrenizde sağlıklı yaşam konusunda bilinçli arkadaşlarınız mutlaka vardır. Bu insanlar sıkça sağlıklı beslenmenin öneminden bahsederler ve çantalarında mutlaka diyet ürünler taşırlar. Mutlaka ve mutlaka diyet içecekler tüketirler. Peki diyet ürünler tüketmek sağlıklı beslenmek için yeterli mi?

Gelin sağlıklı beslenme ve diyet ürünler konusuna biraz yakından bakalım. Kalorili olsun veya olmasın, işlenmiş ve besin bakımından yoksun gıdalar tüketmek  kilo vermenizi inanılmaz derecede zorlaştırır. Bu tür yiyecekler vitamin, mineral ve lif ihtiyacınızı karşılamaz ve vücudunuzu yeterince beslemediği için daha sizi fazla yemeye yönlendirir. İşlenmemiş, tam öğün, sebze bazlı yiyecekler yediğinizde vücudunuzu korumuş olursunuz ve bu oldukça önemlidir.

Hepsinden önce kendi ihtiyaçlarınıza uygun bir diyet seçmek önemlidir.

Bir kişinin sağlıklı beslendiğini varsayalım. Bu kişi hala kilolu olabilir mi? Evet, bu mümkündür. Büyük porsiyonlar, sık sık atıştırmalıklar ve yüksek kalorili sağlıklı besinler olan fındık, avokado, kurutulmuş meyveler ve hindistan cevizi gibi besinleri çok fazla miktarda yemek, eğer enerjinizi atacak bir fiziksel aktivitede bulunmuyorsanız, kilo almanıza neden olur. Tam tahıl, kurutulmuş meyveler, fındık ve çekirdek gibi yüksek kalorili besinlerde porsiyonlarınızı kontrol ederken, sebze, meyve ve bakliyat odaklı beslendiğinizde sağlıklı bir kiloyu sürdürebilirsiniz. Diyetinize fındık gibi besinleri eklemeniz önemlidir. Yine de bunları sınırsız bir miktarda yememelisiniz. Diğer yandan sebzeleri ise yiyebilirsiniz!

Peki, sağlıklı bir kilo aralığında olup sağlıksız beslenmek mümkün mü? Elbette! Üstelik sosyal medyanın ve ürün reklamlarının etkisiyle bilinçsiz diyetlere başlayan çoğu kişinin bu durumda olduğun söyleyebiliriz. Çevrenizde mutlaka fast food, şekerli gıdalar gibi yüksek kaloriler alıp hala zayıf kalan arkadaşlarınız vardır. Ama ince olmak her zaman sağlıklı olmaya eşit değildir. Bir kişinin sağlıklı bir kiloda olup dış görünüşünün iyi olması o kişinin içeriden de sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Hasarın belirtileri ortaya çıkana dek, arterlerdeki, kalpteki, karaciğerdeki ve böbreklerdeki hasarı göremezsiniz. Kanser, kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik hastalıklar zamanla gelişim gösterir ve sağlıksız beslenme bu önlenebilir hastalıkları ise tetikler.

Sağlıklı beslenip birkaç kilo almak, sağlıksız beslenip zayıf olmaktan daha iyidir.

Eğer kiloluysanız ve besleyici yiyecekler tüketiyorsanız, fiziksel aktivitelerinizi artırmak ve/ya da yüksek kalorili besinleri azaltmakla sağlıklı kilonuza ulaşabilirsiniz. Ne yediğinize dair bilginizin olması sağlığınızda büyük bir etki yaratır ve daha iyi seçimler yapmanız için sizi motive eder. Ve eğer istediğiniz kadar zayıf değilseniz, akıllı yiyecek seçimleri yapmak için kendinizi onurlandırın ve uygun beslenerek vücudunuza hak ettiği saygıyı gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir