Gebelikte Sağlıklı Beslenme Yöntemleri

Kadınların 36 hafta boyunca yaşadıkları hamilelik süreci vücutlarını ve bebeklerini ciddi derecede etkilemektedir. Gebelikte sağlıklı beslenme yöntemleri ve stresten uzak durma yöntemleri sayesinde kadınlar hayatları boyunca daha sağlıklı bir yaşam sürebilmekte ve bebeklerini sağlıklı şekilde dünyaya getirebilmektedir. Gebelikteki en büyük sorunlardan birisi, hangi yiyeceklerin yenmesi ve yenmemesi gerektiğidir.

Mevsime Göre Yemek

En önemli detaylardan birisi olan mevsiminde meyve ve sebze yemek, annelere oldukça fayda sağlayacak konular arasındadır. Mevsimi dışında tüketilen meyvelerin ve sebzelerin büyümesi için ek ilaçlar kullanıldığı ve GDO içerdiğini unutmamak gerekir. Hazır gıda yerine evde hazırlanan yemekler tercih edilmelidir. Özellikle yemeklere lezzet vermesi için kullanılan bulyon gibi hazır ürünler, içerisinde çok fazla tuz içerdiği için gut hastalığını agresif hale getirebilir.

Gebelikte Sebzeler
  • Havuç, kabak, patlıcan gibi sebzeler vücuda gerekli vitamini sağlar.
  • Soğan ve sarımsak gibi güçlü antioksidan içeren sebzeler, haşlanarak ya da mangal ve tavada pişirilerek tüketilebilir.
  • Sebze tüketilirken kızartma olarak değil, vitamini ve mineralini tam olarak almak için haşlama ve ızgara şeklinde tercih edilmesi gerekir.

Sebzelerin haşlama suları daha sonra çorba yapımında ya da sos yapımında da kullanılabilir.

Gebelikte Et Tüketimi

Dengeli beslenilmesi gereken süreç olan gebelikte, et tüketimi de bir diğer önemli unsurdur. Kırmızı, beyaz etin vücuda belirli aralıklarla alınması anne ve bebeğe fayda sağlar.

Haşlama ve ızgara şeklinde tercih edilebilecek ürünler şunlardır:

  • Dana, kuzu ve diğer kırmızı etler
  • Balık, deniz mahsulleri ve özellikle somon
  • Tavuk göğsü, hindi, piliç gibi hayvanların daha az yağlı olan göğüs kısımları

Vücuda en iyi folik asit ve gerekli vitamini sağlayan ürünlerden olan etler, anne adayının tercihine göre şekillenmelidir. Somon ve deniz ürünleri tüketilirken, ızgara yapılması tavsiye edilir. Izgara üzerinde bu etler pişerken dışları ilk önce kabuklaştığı için, içindeki vitamin ve mineral dolu doku bozulmadan sulu şekilde kalmaktadır.

İlk Üç Ayda Sağlıklı Yemek

Bebeğin gelişimi açısından dikkat edilmesi gereken dönemlerden birisi olan ilk üç ay, özellikle annenin sağlıksız besinlerden kurtularak, daha sağlıklı bir beslenme diyeti oluşturması gereken aylardır.

Kafein ve tein alımı azaltılarak, yerine daha besleyici, vitamin mineral sağlayan meyve suları, sütler, yoğurt bazlı karışımlar tavsiye edilir. Özellikle süt ürünlerinin fazlası da gaz yapabilmektedir. Ekmek tüketimi olarak beyaz ekmekten kahverengi ekmeğe geçmek, alınan prebiyotik oranını da artıracaktır.

Son Üç Ayda Sağlıklı Yemek

Gebeliğin son üç ayının sonuna yaklaşıldıkça, doğuma az kalmış demektir. Bu durumlar anneler kendilerinde kramplar oluşmaması ve erken doğum riskini yaşamamak için, kas gevşetici ve güçlendirici meyvelerden olan muzu tercih edebilir.

Potasyum açısından oldukça faydalı olan muz, kas kramplarına iyi gelecek vitaminler taşımaktadır. Aynı zamanda hurma ve kayısı gibi ürünler de annenin bağırsak sistemini düzene sokacağı için gaz problemlerinin önüne geçilmesine yardım eder.

Gebelik Sonrası Sağlıklı Yemek

Gebelik sonrasında, annelerin sütlerinde gaz oluşumu yaşanabilir. Bu durum kadın vücudundaki tüm mineral ve vitaminin süte geçerken aynı zamanda gazın da geçmesinden kaynaklıdır.

Gaz yapan yiyeceklerin içerisinde;

  • Brokoli, karnabahar
  • Mercimek ve baklagiller
  • Lahana

Gibi yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler yerine gaz yapma oranı daha düşük olan sebzeler ve meyveler tercih edilmelidir.

Gebelerin Dikkat Etmesi Gereken Yiyecekler

Gebelik süresi boyunca, gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Özellikle bebek geliştikçe gerilmeye başlayan cilt, bir de gaz sancılarıyla boğuşurken anne adayını halsiz düşürebilmektedir. Gebelik sırasındaki yiyecek seçimleri bu yüzden önemlidir. Vücuda az az fakat yeterli gıdada farklı besin maddelerinin sağlanması, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenin ana noktasıdır.

Kahve ve Çay Alımı

Kahve ve çay içimi aylara göre değişiklik gösterebilse de gebeliğin ilk aylarında çok sık içilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Özellikle güçlü etkileri olan kahve, gebeleri uykusuz bırakmanın yanında kalp çarpıntısı ve düşük tehlikesi de yapmaktadır.

Bu yüzden ölçülü ve dozunda içilmesi gereken içecekler arasında çay ve kahve gelmektedir. İkisinin de etkili maddesi farklı fakat ortak noktaları aynıdır. Kahve kafein içerirken çay tein içermektedir. İkisi de uzun süreli ve sık kullanımlarda uykusuzluk getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir