Cilt Çatları Neden Oluşur?

Pek çok kişide farklı sebeplere bağlı olarak cilt çatlakları oluşur. Ancak bu durum özellikle hanımlar atarından dert edilir. Her kadının pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmayı istemesi son derece doğaldır. Bu amaçla yine pek çok kadının cilt çatlakları için kremler, maskeler vb. yöntemlere başvurduğunu biliyoruz.

Cilt çatlağının en çok görüldüğü bölgeler arasında bacaklar, karın ve kalça bölgesi yer almaktadır. Cildin elastikiyetini kaybetmesi, cilt kuruluğu, hormonal değişimler, hızlı kilo alıp verme, hamilelik gibi nedenler cilt çatlağının nedenleri arasında gösterilebilir.

Cilt Çatlakları Nasıl Önlenir?

Ciltte çatlak oluşumu gerçekleştikten sonra tedavisi hayli zor olmaktadır. Oysa daha cildiniz çatlamadan birkaç önlem alabilirsiniz. Cilt çatlağı için önlem aldığınızda çatlak oluşum hızını azaltabilir ya da çatlakların görünümünde düzelme sağlayabilirsiniz.

Çatlak oluşumunu önlemek için bol bol su tüketmelisiniz. Cildinizi sadece dışardan nemlendirmeniz yetmez. Su içmenin sayısız faydası vardır. Bu nedenle günlük düzenli olarak su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Omega3 içeren gıdalar tüketerek cildin elastikiyetini artırabilirsiniz. Balık ve ceviz gibi besinlerde omega3 bulunur.

Kan dolaşımını artırmak için çatlak oluşma ihtimali olan bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapmak hem vücudunuzu forma sokar hem de cilt yapınızı güçlendirir.

Cilt Çatlakları İçin Evde Maske

Cilt çatlaklarının tedavisinde lazer yöntemi ve farklı tedaviler uygulanmaktadır. Bununla birlikte cilt çatlakları için yağlar ve çeşitli bakım ürünleri bulunmaktadır. Ancak tüm bu yöntemler çoğu zaman maliyetli olabilir. Eğer siz de deri çatlakları ile evde savaşmaya karar verdiyseniz pratik ve masrafsız bir cilt çatlaklarına maske tarifi paylaşalım:

Cilt çatlaklarına zeytinyağı;

E vitamini yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip olan zeytinyağını masaj yaparak çatlak olan bölgelere uygulayabilirsiniz. 4-5 dakika kadar cildinizin yağı emmesini sağlayın. Bu işlemi günlük ve düzenli olarak uygulamaya devam edin. Böylece cildiniz için güzel bir nemlendirici de uygulamış olursunuz.

Ayrıca kakao yağı, badem yağı gibi kan dolaşımınızı artıracak yağları zeytinyağı ile karıştırarak bakımınıza dahil edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir