Gripten Korunmak İçin Kış Çayı Tavsiyeleri

Kış aylarında vücut direnci düşer ve insanlar hastalanmaya daha meyilli olurlar. Bu durumda kendi ağız tatlarına göre gripten koruyan kış çayı tarifi uygulayabilirler. Kış çayı tarifi yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, içine farklı aromalarda bitkiler katarken hepsinin bir uyum yakalamasıdır. Ağız tadınıza uygun olması için farklı meyvelerle de süsleyebilirsiniz.

Kış Çayının Olmazsa Olmaz Malzemeleri

Kişinin kendi ağız tadına göre değiştirebileceği bu tariflerde, vücudun direncini artırmak önemlidir. Bu yüzden özellikle faydalı bitkilerden yararlanmakta fayda vardır.

 • Ihlamur, papatya ve adaçayı bitkileri
 • Gül kurusu
 • Şerbetçi otu, kuşburnu
 • Çubuk tarçın
 • Kuru zencefil ve zerdeçal
 • Kakule, havlıcan
 • Turunçgil, elma
Kış Çayını Önceden Hazırlamak

Kış çayı karışımını hazırlamak için yardım alabileceğiniz yerler arasında eskiden sadece aktarlar varken artık hemen hemen tüm zincir marketlerden alabileceğiniz ürünler haline gelmiştir. Paketli ve kapalı kutularda alabileceğiniz bitkisel otları, dilerseniz baharat ve bitkisel çay satan yerlerden de temin edebilirsiniz.

Bu karışımı hazırlayıp kaldırmak için yapmanız gereken adımlar ise şu şekildedir.

 • Sıkıca kapatabileceğiniz kapağa sahip kavanozlar, bitkilerin kokusunu ve faydasını içinde tutarken, dış etmenlerden korurlar.
 • Bitkisel ürünlerin tümünü bu cam kavanoza yerleştirerek, kapaklı dolaplarda saklamalısınız.
 • Direkt ya da dolaylı yoldan güneş ışığı almayan yerler bitki çayları için daha elverişlidir.
 • İçerisinde bakteri üremesine izin verilmeyecek, oda sıcaklığında ve güneş görmeyen noktalarda, bitki çaylarınızı saklayabilirsiniz.
 • Kavanoz içine dilediğiniz bitkileri ve baharatları atarak, dolaba kaldırın ve ihtiyaç olduğunda kullanın.
Kış Çayının Hazırlanması

Kış çayları farklı bitkilerin karışımı, baharatların buluşması olduğu için bir çay hazırlamaya kalkıldığında dikkat edilmesi gereken nokta, her üründen suyun içine atılmasıdır.

Dilerseniz french press gibi ürünler içinde demleyebileceğiniz kış çayını bir cezve ya da tencerede de pişirebilirsiniz.

Suyun kaynar olması gerekmektedir. Sıcak suyun içine attığınız bitkilerin çok uzun süre beklemesine izin vermeyin. Uzun süreli demlenen çaylarda, bitkiler bütün tadını ve özünü verdiği için acı tat oluşur.

Kış Çayının Süzülmesi

French pressler, çayların süzülmesinde oldukça yardımcıdır. Genellikle süzgeç kısmının altında kalan bitkileri, bardağınıza dökmeden rahatlıkla bitki çayı içmenizi sağlarlar. Eğer cezve ya da tencerede bitki çayı yapmak istiyorsanız, süzmek için süzgeç kullanmanız faydalıdır. Ürünlerden gelebilecek küçük yaprakları ve tortuları bu yolla rahatlıkla ayırabilirsiniz. Eğer evinizde bir süzgeç yoksa ya da delikleri büyük süzgeciniz varsa, tülbent ya da ince delikli bir ürün de kış çayınızı süzerken iyi bir işlev görecektir.

Bitki Çayına Eklenebilecekler

Bitki çayları pişirilirken, arzuya göre içerisine

 • Taze elma
 • Ayva
 • Portakal dilimleri ve limon eklenebilir.

Kaynarken kendi özünü ve vitaminini suya verecek olan meyvelerin seçilmesi, kişilerin hem ağız tadını yumuşatacak ve daha keyifli bir bitki çayı içmesine yardımcı olacaktır. Dilenirse daha sonra bu kaynamış bitkiler yenebilir.

Uzun sure suyun içinde bırakılmaması gereken bu meyvelerden limon ve portakal, kabuğundaki acı tat veren maddeleri suya salabilir. Dikkatli olunması gerekir.

Bitki Çayını Tatlandırmak

Bitki çayları, yapısı gereği biraz buruk tada sahiptirler. Ekşiye yakın tatları yüzünden çocuklar tarafından pek sevilmemektedir. Kış aylarında vücudun en ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabileceği bu çaylara, kimyasal özelliğe sahip olan şekerler yerine organik bal ile tat verilebilir. Hem boğazların yumuşamasını sağlayan bal, vücuda enerji ve dolaylı yoldan da koruma sağlamaktadır.

Gribin Düşmanı

Soğuk algınlığı için kış çayı, ev halkının hepsine yapılıyorsa, içine tatlı sevenler için bal atılabilir. Eğer çok ciddi şekilde boğaz ağrısı ve kaşıntısı yaşıyorsanız, karabiber ve balı karıştırıp, çayın için böyle de ekleyebilirsiniz. Tatlı kıvama gelen bitki çayının içindeki karabiber kendisini çok hissettirmeden boğazlardaki iltihaplara iyi gelmektedir.

Günde Kaç Kere İçilmelidir?

Gribe iyi gelen bu çay, günde en fazla üç kere içilmelidir. İçerisindeki yoğun bitkisel ürünlerin fazlası vücuda artı bir etki yapmamaktadır. Günde üç defadan fazla içmek ve üç defa içmenin arasında fark yoktur.

Bu yüzden sabah kahvaltıdan, öğlen yemekten ve akşam keyif yapılırken içilebilir. Genellikle uyumadan önce içildiğinde içerisindeki papatya sayesinde, uykuya rahat dalmayı sağlar. Vücuda dinginlik vererek ertesi güne daha zinde başlamaya yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir