Sonbahar Kombinleri ve Günlük Kıyafet Önerileri

Sonbahar geçiş mevsimlerinin en fazla seçeneğe sahip kıyafetlerini barındıran mevsimidir. Yaz aylarına geçişte yaşadığımız ilkbaharda, genellikle insanlar daha çok kısa kollu elbiselere ve kıyafetlere yönelirken, sonbahar kombinleri daha çeşitli ve kişilere uygun şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Her yıl sonbahar renkleri aşağı yukarı aynı olmaktadır. Hardal, kahve, sarı, turuncu, bej, siyah ve gri insanlara sonbaharı anımsatan renkler olarak bilinir.

Pantolon Seçimi

Sonbahar mevsiminde, pantolonlar tercih edilebilir. Özellikle kış aylarına daha yakın kasım ayında, pantolon tercih edilerek, kışa hazırlık sağlanabilir.

Sonbaharda pantolon seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Terletmeyen fakat sıcak tutan pantolon seçimi yapılmalıdır.
 • Pamuklu kumaşlar tercih edilerek, cildin nefes alması sağlanmalıdır.
 • Kış aylarındaki kotlara göre daha ince malzemelerden yapılmış kot ve taytlar tercih edilebilir.

Kış aylarında çeşitli tayt ve pantolonlar moda olabilir. Orta boylu olan kadınlar, İspanyol paça pantolon tercih ederek olduğundan uzun görünebilirler.

Etek Seçimi

Daha tam yaz bitmeden eylül ve ekim aylarında sıklıkla giyilebilecek ürünlerden birisi olan etekler, yaz aylarına göre biraz daha kalın kumaşlardan tercih edilebilir.

 • Üzerine giyilecek olan kıyafetin rengi ve dokusuyla uyumlu etekler tercih edilmektedir.
 • Geniş basenlere sahip kadınlar için A formunda kesilmiş etekler kurtarıcı parçalardır.
 • Biraz daha kalın kumaşlardan yapılan eteklerin, üzerinde nasıl duracağı denenmelidir.

Etekler genellikle sonbahar aylarında külotlu çoraplarla birlikte tercih edilmektedir. Üste giyilecek kazak ya da gömleğin rengine göre siyah ve kahverengi tonlarında çoraplar ya da farklı ve çarpıcı bir kombin yapabilmek, turuncu ve sarı renklere sahip çoraplar tercih edilebilir.

Far Seçimi

Sonbahar mevsiminde yapılabilecek makyajlar arasında, canlı renkler yerine toprak tonlarının tercih edilmesi, mevsimin geçişine bir gönderme olarak kullanılabilir. Mevsim değişimi sırasında yaz aylarındaki canlı ve parlak farlar yerine, ten rengine ve toprak rengine daha yakın tonlar, mat farlar kullanılabilir.

Ruj Seçimi

Dudaklarda da yine gül kurusu, turuncu alt tonlu rujlar tercih edilebilir. Yaz boyunca güneşte yanmış tene gidebilecek hafif turuncu ve pembe renklerde allıklar da tercih edilebilir. Geçiş mevsimi olan sonbaharda makyaj yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da fondötendir. Yaz aylarındaki kadar bronz, kış aylarındaki kadar beyaz olmayan tene uygun fondöten seçimi yapılmalıdır.

Hırka ve Mont Seçimi

Montlar yerine trençkot gibi ince kumaşlardan üretilmiş, diz hizasında ya da bel hizasında biten ürünler tercih edilebilir. Kadınların boylarını uzun gösteren trençkotlarda, farklı renk seçeneklerinden faydalanılarak, krem, turuncu, kahve tonlarına gidilebilir. Kalın ve terleten kumaşlar yerine, sonbahar yağmurlarından korunmak için yağmurluklar çok daha modadır.

Yağmurluk alırken;

 • Kumaşının su geçirmediğinden emin olun.
 • Günlük kıyafetlerinizle ton uyumu olmasına dikkat edin.
 • Kıyafetlerinizin üzerine rahatlıkla giyebileceğiniz bedeni seçin.

Kışlık kıyafetler yazlık kıyafetlere göre çok daha kalındır. Bu yüzden yağmurluk seçimi yapılırken göz ardı edilmemesi gerekir. Satın alırken de üzerinize kalın bir kazak giyerek denemeniz, daha uygun bir ürün almanıza yardımcı olacaktır.

Aksesuarların Kullanılması

Aksesuar olarak nitelendirilebilecek ürünler arasında, şapkalar, eldivenler ve ince atkılar vardır. Kıyafetlerinize uygun olarak seçmeniz gereken bu ürünlerde kumaş kalınlığına dikkat edin.

 • Çok kalın olmayan atkılar, hem sonbahar görüntüsünü tamamlar hem de terlemenize engel olur.
 • Kalın ve sabit kumaşlardan üretilmiş şapkalar yerine daha rahat ve salaş şapkalar tercih edin.
 • Eldivenleri çok zorunda olmadıkça kullanmayın, kullanırsanız, parmak kısımları açıkta kalan deri olmayan eldivenler daha güzel duracaktır.

Takı olarak farklı desenli küpeler, yüzükler ve kolyeler de kullanabilirsiniz. Genel olarak turuncu, sarı renklerin sezonu devraldığı bu dönemde, kendi zevkinizi konuşturmak için şemsiye de yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ayakkabı Tercihleri

Ayakkabılar, kış aylarına geçerken insanların ayaklarını soğuktan ve yağmurdan korumaktadır. Eğer çok yağmur yağan bir ilde yaşıyorsanız, yağmur botu almanız sizin için faydalı olacaktır.

 • Yağmur botlarında boy tercihini, kendi boyunuza göre yapın, uzun boyluysanız dizinizde biten çizmelerden, kısa boyluysanız bileğinizde biten çizmelerden tercih edin.
 • Yağmur ayakkabılarının içinin bakteri üretmeyecek malzemeyle kaplı olduğuna emin olun.
 • Her kullanımdan sonra ayakkabılarınızı havalandırın ve düzenli aralıklarla içini temizleyin.

Ayak sağlığı herkes için son derece önemlidir. İçerisinde mantar oluşumuna sebebiyet verecek ayakkabılar yerine daha sağlıklı çizmeler tercih edin. Düzenli aralıklarla karbonatlı suyla ayakkabılarınızın içini temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir