Protez Tırnak (Nail Art) Nedir? Nasıl Yapılır?

Güzellik ve bakım sektörlerinde ki gelişme ile ortaya çıkan yenilikten biriside protez tırnaktır. Protez tırnak kişiye hem sağlıklı hem estetik bir tırnak görünümünü veren bir uygulamadır. Protez tırnak kadınlara rahatlık ve büyük bir kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Devamlı manikür yaptırma ihtiyacı hissi taşıyan kadınları ağır bir zahmetten kurtarmaktadır. Takma tırnak gibi zorlu uygulamalardan daha kolay yapılan bir yöntemdir ve daha doğal bir görünüm sağlar. Ayrıca kişinin kendi tırnaklarıymış gibi bir hava sergiler.

Protez Tırnak Nedir?

Protez tırnak, tırnaklara farklı şekiller vermek ya da uzatmak için doğal tırnaklara akrilik veya jel malzemeleri kullanılarak uygulanan bir bakım uygulamasıdır. Ayrıca gerçek tırnaklara asla zarar vermezken tırnağın nefes almasına da engel olmaz. Üzerine istenirse oje uygulanabilir ve sürülen ojenin daha kalıcı olmasını sağlar.

Protez Tırnak Kimler İçin Uygundur?

Herhangi bir tırnak rahatsızlığı olanlar veya tırnak rahatsızlığı olmayanların kolaylıkla yaptırabileceği uygulamadır ve herkes uygulayabilir.

Bu uygulamalar;

 • Tırnak yeme alışkanlığına sahip olanlar.
 • Tırnakları hassas olanlar.
 • Tırnak kırılması problemi yaşayanlar.
 • Tırnak üzerinde pürüz ya da çatlama gibi sorunları olanlar.
 • Protez tırnak bu gibi durumlar için gayet etkili olacak bir uygulamadır.
Protez Tırnak Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 1 veya 1.30 saat sürecek olan protez tırnak uygulaması esnasında önce kişinin tırnaklarının üzerine koruyucu madde sürülür. Koruyucu madde protez tırnağın orjinal tırnağa yapışmasını sağlamakta hem de tırnağın törpüleme işleminde zarar görmesini engeller. İkinci aşamada ise tırnağın uç kısımlarına protez tırnak yerleştirilir ve yapıştırılır. Sonra törpüleme işlemine geçilerek tırnağa şekil verilir. Törpüleme işlemi ardından tırnağın uç kısımları ve dışındaki diğer kısımları özel tırnak jeli veya akrilik ile kaplandıktan sonra son olarak tırnak yüzeyleri törpülenir ve parlatılır.

Protez Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Protez tırnağın 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

 • Akrilik tırnak: Özel bir toz ile birlikte özel bir sıvıyı karıştırılarak elde edilir. Tırnak uçlarına plastik bir tırnak yerleştirilerek kalan kısımlara ise bu akrilik sıvı doldurulur.
 • Jel tırnak: Bu yöntemin yapılışı tırnağa bir jel uygulandıktan sonra kurutup rötuşlar yapılarak şekil verilir. Bu yöntem daha kalıcı ve doğal duran bir yöntemdir.
 • Dipping tırnak: Akrilik yöntemine benzer fakat malzemesinin daha basit şekilde uygulanan bir çeşididir. Genellikle amatör uygulamalar için tercih edilir. Ayrıca mat ve kokusuzdur.

Protez tırnak, hem yoğun bir şekilde çalışan bayanlar için, hem de devamlı ev işiyle meşgul olup tırnaklarının bakımıyla yeterince ilgili olmayan kadınlar için hayat kolaylaştırıcı bir uygulamadır.

Protez Tırnak Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Kalıcılığı kişiye göre değişmekte olup tırnak uzama hızına göre önerilmekte olan 3-4 haftalık bir süreçte bakımları yapıldığı süre zarfında istenilen süre kadar kullanılabilir ve istenildiği zaman çıkartılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Protez tırnak uygulamasından sonra uzun süreli ve daha kalıcı olması için dikkat edilmesi gereken önemli hususlar şunlardır;

 • Tırnakların her zaman temiz ve kuru tutulması gerekir.
 • Bulaşık yıkarken veya temizlik esnasında kimyasal jeller kullanırken pamuklu lastikli eldiven giyinin.
 • Güçlü kimyasallar içeren anti bakteriyel sabunlardan kaçının. Doğal ve organik olanlardan kullanın.
 • Düzenli olarak manikür ve pedikürünüzü yaptırın.
 • Gece uyumadan veya gün aşırı mutlaka nemlendirici ile takviye yapmayı unutmayın. Losyonu ellerinize kullandığınız gibi tırnaklarınıza da masaj yardımı ile uygulayın.

Mutlaka bunları uygulamanız gerekir. Böylece protez tırnağınızı uzun süreli kullanabilmeniz açısından önemlidir.

Protez Tırnak Fiyatları Ne Kadar?

Fiyatları ilk uygulamalar için 140 TL den başlar. Protez tırnak uygulamalarında çeşitli seçenekler ve süsleme sanatı bulunduğu için fiyatlar seçeneklere göre değişebilir.

Protez Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Tırnağa uygulanması basit olan protez tırnağın çıkarılması da gayet kolaydır. Fakat tırnaklarınızı kendi başınıza çıkarmaya çalışmanız tırnaklarınıza zarar verebilir. Protez tırnaklarınızı çıkartmak için mutlaka bir güzellik merkezine gitmelisiniz. Burada tırnaklarınıza uygulanacak olan protez tırnak çıkarıcı özel solüsyonlar yardımı ile protez tırnaklarınızdan dakikalar içerisinde kurtulabilirsiniz.

Protez Tırnak Doğal Tırnağa Zarar Verir Mi?

Uygulamada hazırlık ve çıkartma aşaması önemlidir, hazırlık sırasında doğal tırnağın yağdan arındırılması gerekir. Bu arındırma işleminde fazla yapılan törpüleme doğal tırnağa zarar verir. Çıkarma işleminde de törpü yapılır, fakat bu törpüleme işleminin proteze yapılması gerekir. Doğal tırnağa elektronik törpü materyaliyle yapılması durumunda yine tırnağa zarar verecektir. Uygulamayı yapan kişinin mutlaka bilgi sahibi olup işinde profesyonel olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir