Hollywood Yanağı, Botoks ve Bişektomi

Hollywood yanağı operasyonu yanak inceltme olarak da bilinir. Yüz hatları genç görünmenin ilk sırrıdır. Makyaj ile yapılan işlem artık cerrahi olarak mümkündür. Botoks modası hiç geçmeyen ve her gün daha da artan bir uygulamadır. Botoks uygulamasının hemen yapılması ve cerrahi gerektirmemesi bu uygulamayı her zaman geçerli kılmaktadır.

Bişektomi Nasıl Yapılır?

Yanak inceltme operasyonu daha çok lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Her iki yanağın iç tarafından açılan kesiler ile fazla yağ dokusu çıkarılır. Elmacık kemiklerinin daha çıkıntılı ve belirgin olması sağlanarak çekici bir yüz ifadesi oluşturulur. Bu operasyon her yaş grubuna uygundur. Daha çok 20-40 yaş aralığında uygulanmaktadır. Yüz hatları çeneye doğru daralır ve V görüntüsü elde edilir. Bu görüntü kişiyi daha genç ve alımlı gösterecektir.

Bişektomi Kimler İçin Uygundur?

hollywood-yanagi

Dolgun yanaklar çocukluk çağı için sevimli olsa da yetişkinlik için pek estetik durmayabilir.

Yanak inceltme operasyonu her yaş grubu içi uygun olsa da özellikle bazı kişiler için daha verimli sonuçlar verir.

 • Vücudu zayıf yanakları dolgun olan kişiler
 • Yüz hatları orantısız olan kişiler
 • Dolgun yanaklı olup, yüz hatları kapanan kişiler
 • Genetik olarak yuvarlak ve dolgun yanaklara sahip olanlar
 • Yüzünde genç ve dinamik bir görüntü isteyenlere yapılır.
 • Yanak inceltme operasyonu bir nevi daha görsel ve çekici bir yüz ifadesi oluşturmak için kullanılır.
Yanak İnceltme Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?

Yanak inceltme ameliyatı yarım saat sürer. Açılan kesiler ağız içinden yapıldığı için dışarıdan herhangi bir ize rastlanmaz. Kişi ilk bir hafta ağız gargarası yaparak yaranın enfekte olmasını önleyebilir. Tam sonuç alma 1-3 ay arsında değişir. Atılan dikişleri almaya gerek yoktur.

Kendiliğinden eriyen dikişler kişiyi rahatsız etmez. İşlem kalıcı bir işlemdir. Yanak içinde bulunan bu yağ yastıkları genetik olarak belirlenmiştir. Bu yağ yastıkları 3 uzantıya sahiptir. Yapılacak operasyon kişiye göre planlanmalı ve işlem kişiye özel olmalıdır. Çok fazla yağ alınması kötü görüntüye neden olabilir. Alınacak yağ oranı altın oran kapsamında yapılır.

Botoks Nedir?

Botoks aslında bir tür bakteri proteini olup dikkatli kullanılması gereken bir toksindir. Yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkların tedavisinde kullanılan botoks çok sık yapılan uygulamalar içinde ilk sıradadır. Ciltte kesi açılmaz. Cerrahi işlemlere göre daha ucuzdur.

Cilt Neden Kırışır?

Cilt yaşlanma süreci birçok faktöre bağlı olarak meydana gelir. Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte ve cilt altı dokusunda kolojen miktarı azalır. Ciltte oluşan kırışıklıkların ilk nedeni yaşlanma olsa da tek neden değildir. Düzensiz beslenme, stresli bir yaşam, sigara ve alkol kullanımı diğer nedenlerdir. Beyaz ve hassas tenli olan kişilerde yaşlanma süreci daha hızlı gelişir.

Sürekli güneş ışınlarına maruz kalmak erken yaşlanmaya neden olur. Bu süreç devamlı hale gelirse cilt kanseri riski çok yüksektir. Yaşa bağlı oluşan kırışık ve çizgilerde bazı uygulamalar ile cilt daha genç bir görünüme kavuşturulabilir. Yapılan uygulamalar kişinin yaşına, cildin durumuna göre değişir.

Botoksun Avantajları

hollywood-yanagi

Botoks tıbbın her alanında kullanılan bir maddedir.

Yapılan bölümü geçici felce uğrattığı için mimik oluşumunu engeller.

 • İşlem süresi kısadır.
 • Diğer işlemlere göre daha ucuzdur.
 • Kişinin yüz görüntüsü bozulmaz.
 • Doğallığı sağlayan ve koruyan nadir uygulamalardan biridir.
 • Yan etkisi yoktur.
 • Her yaş grubuna uygulanabilir.
Nasıl Yapılır?

Botoks lokal anestezi ile yapılır. İnsülin enjektörü içine çekilen botoks cilde verilir. İşlem sırasında kullanılan iğne ince uçlu küçük iğnelerdir. Kişi acı hissetmesin diye o bölge uyuşturulur. Botoks belli aralıkla tekrar edilmesi gereken bir uygulamadır. Doğal yüz ifadesinin yakalanması için uzman ellerde yapılması gerekir. Dozu iyi ayarlanmalıdır.

Botoks Kimlere Yapılmaz?

Botoks yaygın olarak yapılan bir uygulama olsa da herkese yapılmaz. İşlem sonrasında hafif şişlik ve kızarıklık görülebilir.

Genelde bir hafta içinde düzelir.

 • Gebelikte botoks yapılmaz.
 • Emziren anneler botoks yaptıramaz.
 • Sinir kas hastalığı olan kişiler yaptıramaz.
 • Uygulama yapılacak bölgede uçuk ve enfeksiyon varsa işlem ertelenir.

Kan sulandırıcı ilaç alan kişiler ilacı kestikleri anda uygulamayı yaptırabilir. Botoks yapılacak alan önceden antiseptik solüsyon ile temizlenir ve işlem yapılır. Doktor seçimi çok önemlidir. İşlem öncesi bilgi almak ve fiyat bilgisini konuşmak için doktorunuza danışmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir