Doğal Yöntemlerle Saç Uzatma

Her bir saç telinin belli bir yaşam döngüsü vardır. Genellikle bir saç ömrü 3-4 yıldır. Bu süreçte saç aktiftir. Bu süreden sonra saç geçiş dönemine girer. Sonra 3 ay kadar bir sürede dinlenme evresinde olmaktadır.

Eğer saçlar sağlıklıysa zamanın %90’ında uzar, %10’unda dinlenir. Birkaç hafta dinlendikten sonra dökülür ve yeni saçlar tekrar uzamaya başlar. Saçlar günde 1/3 milimetre uzamaktadır. Ayrıca, günde ortalama 100 tel saç dökülmektedir.

Saçlar, bazı kadınların vazgeçilmezidir. Kısa saçları bazı kadınlar çok havalı bulurken bazı kadınlar uzun saçları daha çok kendisine yakıştırmaktadır. Bazen saçlar çok yavaş uzar ve bu bazı kadınlar için büyük bir problemdir.

Saçlar Neden Uzamaz?

Bazı kadınların uzun saç hayalleri vardır. Ama bazı durumlarda saçlar çok yavaş uzar veya hep aynı boyda kalırlar.

Bu sebepler şöyledir;

 • Güçsüz saç telleri
 • Kırık saç uçları
 • İlerleyen yaş
 • Beslenme düzeni
 • Yanlış saç bakımı
 • Uyku düzeni
 • Stres

Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin saçları yılda yaklaşık 15 santimetre uzamaktadır. Ama saçlarınızda çok fazla kırık veya kuruluk varsa bu uzama sağlıklı bir şekilde gerçekleşemez. Saç tellerinin güçlendirilmesi gerekir. Ayrıca, yaş ilerledikçe de saç uzaması yavaşlamaktadır. Bunun için doğal yağlar kullanılabilir.

Tüketilen besinler saçlarınızı da beslediği için dengeli ve sağlıklı beslenmeniz de oldukça önemlidir. Saçları yıkadıktan sonra taramak da uçlarının kırılmasına dolayısıyla yavaş uzamasına neden olabilir. Uykunuz da çok önemlidir. Yorgun olduğunuzda dinlenmeniz saçlarınıza dinlendirecektir. Stres, herkesin bilindiği üzere çoğu şeye düşmandır. Stres de saç kayıplarına neden olur.

bilmelisin-doğal saç uzatma yöntemleri

Saçların Uzaması İçin Gerekenler

Saçları doğal yollardan uzatmak isteyenler için bazı kolay ve uygulanması oldukça pratik ipuçları mevcuttur.

Bunlar ise;

 • Saç kremi kullanmak
 • Islak saç köklerine masaj yapmak
 • Saçları düzenli kestirmek
 • Saçları soğuk suyla durulamak
 • Fazla saç şekillendirici kullanmamak
 • Yastık kılıfını değiştirmek
 • Dengeli ve düzenli beslenmek

Saçlarınızı şampuanla temizledikten sonra saç bakım kremi ile besleyebilirsiniz. Saçların yağ dengesini bozmamak için bazen sadece saç kremi uygulayabilirsiniz. Saç köklerinize masaj yapmanız hem stresinizi alır hem de saç köklerinizdeki kan akışını hızlandırır. Kökten uçlara uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızın düzenli bir kestirme rutini olursa kırık saç uçları fazla olmaz ve daha çabuk uzar. Saçlarınızı duştan çıkmadan kısa bir süre soğuk suyla durulamak, sıcak suyun zararını engeller. Aşırı sıcak su saçlarınızı yıpratır. Isı saçlarınızı yıprattığı için saç şekillendiricileri de fazla kullanmamalısınız.

Yastık kılıfı olarak da pamuklu yerine saten tercih etmeniz daha sağlıklıdır. Pamuklu kılıf sürtünmeden dolayı saçlarınızı çok karıştıracaktır. Yine dengeli beslenmeniz de saçınızın alacağı vitaminler ve mineraller için büyük önem taşımaktadır.

bilmelisin.net - doğal saç modelleri

Saç Uzatmak İçin Doğal Yöntemler

Saçlarını kestirip sonradan pişman olan kadınlar için pek çok doğal ve pratik yöntemler mevcuttur.

Bu yöntemlerden, evde uygulanabilecek doğal yöntemler şöyledir;

 • Yumurta akı
 • Yağ karışımlı kür
 • Patatesli, yumurtalı ve ballı maske
 • Aloe vera maskesi
 • Palmiye yağı
 • Elma sirkesi
 • Soğan Kürü

Yumurta Akı

İlk olarak yumurtanın akını ayırıyorsunuz. Sonra saçlarınıza güzelce yedirerek uyguluyorsunuz. Sonra saçlarınızı streç filmle sarıyorsunuz. Birkaç saat bu şekilde bekletiyorsunuz. Daha sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu yöntem hem saçlarınızı çok güçlendirecek hem de saçlarınız çabuk uzayacak.

Yağ Karışımlı Kür

Bu kür için aktarlardan bazı yağlar almanız gerekmektedir. Bu yağlar, biberiye yağı, jojoba yağı, kekik ağacı yağı, lavanta yağı ve sedir ağacı yağlarıdır. Biberiye yağı, lavanta yağı ve jojoba yağından üçer damla kullanın. Bunların üzerine ise ikişer damla kekik ağacı yağı ve sedir ağacı yağı karıştırın. Bu karışımı kısık ateşte kaynatın ve saç diplerinize yedirin. Bitkisel ve pratik bir yöntemdir.

Patatesli, Yumurtalı Ve Ballı Maske

Haşlanmış patates suyu, yumurtanın sarısı ve balı karıştırıp saç diplerinizden aşağıya doğru uygulayabilirsiniz. Saçlarınızı hızlı uzatır ve nemlendirir.

Aloe Vera Maskesi

Aloe vera pek çok cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Siz de saçlarınızın uzaması için kullanabilirsiniz. Yarım tatlı kaşığı bal, bir fincan aloe vera ve bir çorba kaşığı limon suyunu güzelce karıştırın. Sonra saçlarınızı sürün ve yarım saat bekleyin, daha sonra saçlarınızı durulayın. Bu maskeyi düzenli rutinlerle uygularsanız saçlarınız hem uzun hem de canlı ve parlak görünecektir.

Palmiye Yağı

Saç uzatmak için E vitamini çok etkilidir ve E vitamini palmiye yağında bulunmaktadır. Palmiye yağını haftada 1-2 defa saç derinize temas ettirmeden uygulayın. Bu işlemden 10 dakika sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın. Palmiye yağı saçlarınızın hızlı uzamasını sağlar ve aynı zamanda, güneş ışınlarından ve klordan korur.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de oldukça faydalıdır. Fakat elma sirkenizin organik olması gerekmektedir. Marketlerde satılan sirkelerin çoğu kimyasal katkı maddeleri içermektedir. Organik elma sirkesinden, durulama suyunuza 2-3 damla kadar katarak oldukça basit bir şekilde kullanabilirsiniz. Elma sirkesi saç köklerinizi besler ve hızlı uzamasına yardımcı olur.

Soğan Kürü

Soğanın genelde kokusu sevilmez. Fakat soğan oldukça faydalı bir besindir. Öncelikle bir adet soğanı haşlayın ve suyunu sıkın. Sonra bu suyun soğumasını bekleyin. Soğumuş olan soğan suyunu saçlarınıza iyice yedirin. Soğan kürünü saçlarınızda bir süre bekleyin. Bu süre 15-30 dakika olabilir. Sonra durulayabilirsiniz. Bu kür biraz yoğun kokulu olacağı için geniş zamanlarınızda tercih etmeniz daha mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir