Cilt Beyazlatmak İçin Maske Önerileri

Gerek güneş ışınları ve oluşturdukları lekeler, gerek epilasyon gibi uygulamalar neticesi vücut bölgelerinde oluşan kararmalar, birçok kadını kara kara düşündüren sorunların en başında geliyor. İşte bu sıkıntılara çare, ev ortamında doğal olarak uygulayabileceğiniz beyazlatıcı etkisi olan maskelerden geçiyor.

Doğal Kürler

Kimyasal içeriğe sahip bazı beyazlatıcı kremler var ise de, bu tarz ürünlerin uzun vade de cilde daha çok zarar verme ihtimalleri nedeniyle, doğal ürünlerle oluşturulacak cilt maskelerinin kullanımını tavsiye ediyoruz.

Peki, bu cilt maskelerinde hangi doğal ürünleri kullanabiliriz ve bunlar nelerdir?

  • Yoğurt, beyazlatıcı etkisi bulunan laktik asidi içinde bulunduran doğal bir beyazlatma kaynağıdır.
  • Limon suyu ve portakal suyu, asitik etkisiyle başlı başına beyazlatıcı doğal ürünlerdir.
  • Un, cilt yağlanmasına da iyi gelen aynı zamanda beyazlatıcı özelliğe sahip bir başka malzemedir.
  • Pirinç unu, hem beyazlatıcı hem de cildi besleyici özelliği ile tercih edilebilecek bir üründür.
  • Aloe vera, evlerinizde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz ve kullanımı kolay cilt rengini açıcı etkisi olan bu doğal ürün aynı zamanda tam bir cilt dostudur.
  • Patates, koyu lekeleri giderici etkisi bulunan ve cilde üzerinde ciddi faydaları bulunan bir doğal üründür.
  • Bal, hem cildi besleyici hem de beyazlatıcı etkileri olan bir başka doğal malzemedir.
  • Faydalarını özet olarak açıkladığımız, sayılan bu doğal ürünler ve bunlara eklenebilecek bazı diğer doğal maddeler ile birbirinden faydalı ve işinize yarayacak cilt beyazlatma maskeleri yapabilirsiniz.
  • Şimdi bu maskelere ve nasıl yapılıp, nasıl ve ne sürelerle uygulandıklarına daha yakından bir bakalım.
Yoğurt Maskesi

Taşıdığı laktik asit nedeniyle yüksek beyazlatıcı etkisi bulanan yoğurt ile yulaf unu ve limon suyunu karıştırarak mükemmel bir beyazlatıcı maske oluşturabilirsiniz. Ölçü olarak iki yemek kaşığı yoğurda, bir yemek kaşığı yulaf unu ve bir tatlı kaşığı limon suyunu ekleyerek kullanabilirsiniz.

Ortalama 20 dakikalık uygulamalar ile bir ay süreyle her gün uygulayabileceğiniz bu maske ılık su ile durulanarak temizlenir. Bir aylık süre sonunda etkileri çok rahatlıkla görebilirsiniz.

Portakal Suyu İle Zerdaçal Karışımı

Limon suyu gibi asitik bir ürün olan portakal suyu ile zerdaçal karışımının da beyazlatıcı etkisi vardır. Yarım portakal suyuna kıvam alıncaya kadar toz zerdeçal ekleyerek oluşturacağınız karışımı kullanabilirsiniz. Ortalama 1 saat uygulama yeterli olurken, bu maskeyi de bir ay süre ile her gün kullanabilirsiniz. Bir ay sonunda istediğiniz etkileri göreceksiniz.

Un Maskesi

Yapımı son derece kolay ama etkisi büyük olan bir diğer maskedir. Macun kıvamına gelene kadar un ile su karıştırılarak yapılır ve beyazlaması istenen bölgeye uygulanır. Karışım kuruduktan sonra bol miktarda su ile durulanmak suretiyle temizlenir.

Pirinç unu Maskesi

Su ya da sütle açarak macun kıvamına getireceğiniz pirinç ununu, uygulanması düşünülen bölgeye sürerek neticeye ulaşabilirsiniz. 30 dakikalık uygulamalar ile haftada iki ya da üç kez yapabilirsiniz. Yapacağınız bir aylık uygulama sonunda etkilerini rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera yapraklarını kırarak elde edeceğiniz jelimsi sıvıyı beyazlatmak istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Düzenli şekilde bir kullanım ile istediğiniz sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Patates Maskesi

İnce şekilde kesilen patates dilimlerini ya da ezilmiş patatesi beyazlatmak istediğiniz bölgelere uyguladığınızda koyu leke ve izlerin kaybolacağını görebilirsiniz. Bu uygulamayı gün içinde iki ya da üç kez yapmanız mümkündür.

Bal ve Badem Maskesi

Badem yağı, bal ve süt tozu ile kıvamlı bir karışım elde ederek, uygulayabileceğiniz bu maske ile de sonuca ulaşabilirsiniz. 10 dakikalık uygulamalar istediğiniz etkiyi almak için yeterli olacaktır. Uygulama sonrasında uygulanılan bölge ılık suyla yıkanarak temizlenebilir.

Ayrıca Hindistan cevizi yağının da beyazlatıcı etkisi mevcuttur ancak aynı zamanda cildi yağlandırıcı özelliği olan bu doğal ürünü sadece beyazlatmak istediğiniz yere uygulamak, sivilce gibi diğer sorunlarla karşılaşmaktan sizi koruyacaktır.

Çok önemli bir diğer husus ise her cilt tipinin birbirinden farklı olduğu gerçeğidir. Bu nedenle bu maskelerden bazıları, bazı cilt tiplerine uygun olmayabilir. Kullanılan ürünler doğal da olsa alerjen ya da fazla asitik etkileri nedeniyle bazı ciltlerde kaşıntı ve benzeri sorunlara neden olabilir. Bu etkileri gördüğünüzde hemen uygulanan bölgeyi ılık su ile temizleyip kullanımı sonlandırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir