Cilt Bakımının Püf Noktaları Nelerdir? Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kusursuz bir cilde sahip olmayı hangi bayan arzulamaz ki! Fakat “kulaktan dolma” bazı yanlış bilgiler nedeniyle yanlışa düşebiliyoruz. Genellikle herhangi bir bilimsel dayanağı olmayan bazı tavsiyelerle kusursuz bir cilt bakımı yapmak mümkün değildir. Bu makalemizde, doğru bir cilt bakımında yapılması gerekenleri ve kesinlikle uzak durmanız gereken yöntemleri bulabilirsiniz.

Cilt Bakımının Püf Noktaları Nelerdir? Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gündelik olarak faydalandığınız cilt bakım ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler, uzun vadede çeşitli cilt problemlerine sebebiyet verebilir. Bu nedenle kullanacağınız kozmetik ürünlerini almadan önce mutlaka içerisindekiler bölümünü okumalı ve doğal olan kremleri kullanmalısınız. En dikkat edilmesi gereken ve kozmetiklerin içerisinde bulunmaması gereken maddeler ise; SD-40, İzopropil ve Alkoldür. Bu maddeleri içeren bakım kremleri yüzde veya vücutta sivilcelere, kızarıklıklara veya bunun gibi çeşitli sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

evde cilt bakımı

** Ciltte meydana gelen kırışıklıkları ve çizgileri engellemek için uygulanan kozmetik ürünlerinin yaklaşık %70’inde alfa hydrox acit maddesi yer almaktadır. Bu ürünleri günlük olarak kullanmanız cilt yüzeyinde tahribata ve çeşitli istenmeyen cilt problemlerine sebep olabilir. Bu kremler yerine, bitkisel doğal ürünler, çeşitli bitki özlü yağlar ve maskeler uygulamanız sizin için daha faydalı olacaktır.

** Cilt yüzeyinde oluşmuş olan aknelere ve çeşitli yağ bezelerine elinizle dokunmayın. Bu tür akneleri ve bezeleri elinizle patlattığınızda, yaranın enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Yaraların enfekte olması da daha çok yaygınlaşarak daha kötü bir görüntü almasına neden olabilir. Bu tür sorunlarda uygulanacak en güzel yöntem yüzünüze sülfür maskesi yapmanızdır.

** Cildiniz çok fazla kuruysa kesinlikle aşırı derecede nemlendirici kremler kullanmayın. İçerisinde çok ağır maddeler bulunan kozmetik kremlerden uzak durun. Bu tür kremler, yaşlandıkça ciltte tıkanıklığa ve buna paralel olarak erken kırışıklığa neden olmaktadır.

** Koruyucu krem kullanmadan direk güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte önemli bir tahribata sebep olur. Cildin olması gerekenden daha sarkık, daha yaşlı görünmesine neden olur. Aynı zamanda yüzde bulunan aknelerinde izlerinin kalıcı olmasına güneş neden olmaktadır. Zararlı güneş ışınlarından cildinizi korumak için çinko ve titanyum maddeleri bulunan kozmetikleri tercih edin. Bu tür kozmetikler ciltteki gözenekleri tıkamadığından dolayı cildinizin sürekli nefes almasını sağlayacaktır.

**Gece uyumadan önce kesinlikle gün içerisinde yapmış olduğunuz makyajı temizleyin. Çok nadirde olsa gece yüzünüzde makyajla yatmamaya özen gösterin. Çünkü özellikle akşam 10 ve gece 3 saatleri arasında cilt kendisini yenileme hormonu salgılar ve sabah kalktığınızda daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Fakat sizin makyajınızı temizlemeden yatmanız, gece cildinizin kendini yenilemesi için salgılayacağı hormonların makyaj kimyasalları nedeniyle tıkadığı gözeneklerden geçememesine neden olacaktır. Buda uzun vadede cildin yaşlanmasına ve sürekli solgun, yorgun bir cilde sahip olmanıza sebep olacaktır.

**Geceleri kendinize düzenli bir uyku programı yapın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi cildin kendini aktif olarak yenilediği saatleri uyuyarak geçirmeye özen gösterin.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir